bize ulaşın
ENGLISH
Avrupa Birliği Projesi Haber ve Duyuruları

Çerkezköy AB Projesi

Bu proje Avrupa Birliği tarafından desteklenmektedir.

Çerkezköy AB Projesi

ÇERKEZKÖY TSO SINIRLARI AŞIYOR
4 Şubat 2020

Çerkezköy TSO/Bülten: Çerkezköy TSO Heyeti, İşletmeler İçin Avrupa Diyaloğunu Geliştirme Projesi kapsamında Brüksel'de düzenlenen Avrupa İş Diyaloğu Proje Ortak Toplantısı ve Çalışma Ziyareti programına katıldı. Gerçekleştirilen programda projenin ortağı Drama Ticaret ve Sanayi Odası (Drama TSO) Heyeti de yer aldı. Çerkezköy TSO Heyeti, ilk olarak Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Büyükelçimiz Mehmet Kemal Bozay’ı ziyaret etti.

Ziyaret programında Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ve Oda/Borsa’ların bölgeye katkıları değerlendirildi. Ziyaret sonunda Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, Bozay’a Oda plaketini takdim etti. Heyet, Büyükelçilik programının ardından EUROCHAMBRES Yardımcı CEO'su Ben Butters'la bir araya geldi. Brüksel programı, Avrupa Ekonomi ve Sosyal Komitesi ziyareti ile devam etti. Avrupa Bölgeler Akademisi Başkanı-Avrupa Ekonomi ve Sosyal Komitesi Üyesi Nelu Neacsu'nun katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Neacsu Türk ve Yunan Heyete kendi kurumları hakkında bilgi verdi.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINA İHRACAT YAPIYORUZ
Başkan Kozuva burada yaptığı konuşmada şu sözleri dile getirdi: “Öncelikle bugün burada bulunmaktan dolayı hem Odamız hem de bölgemiz adına oldukça mutlu ve gururluyuz. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olarak 5 bine yakın üyemizle 3 bölgeye hizmet veren güçlü bir kurumuz. Makine, metal, tekstil, kimya, kozmetik, ilaç gibi sektörlerdeki üretimimizle dünyanın dört bir yanına ihracat yaparak ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyoruz. Öte yandan büyük bir heyecanla başladığımız İşletmeler için Avrupa Diyaloğunu Geliştirme Projesi kapsamında Çerkezköy ve Drama iş dünyasını bir araya getiren etkinlikler düzenledik. Ayrıca Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odasının kapasitesini güçlendirecek ve bölgemizde AB’ye katılım süreci hakkında farkındalık yaratacak faaliyetlerde bulunduk.”

HER İKİ ÜLKEYE DE DEĞER KATACAĞIZ

“Bu projeyle iki Oda KOBİ'leri arasında ticari ilişkiler oluşturmak, Çerkezköy TSO ile Drama TSO arasındaki diyaloğu güçlendirmek, odaların Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinde aktif olmasını teşvik etmek en büyük hedefimiz. Burada yapacağımız çalışmaların hem kurumlarımıza hem de ülkelerimize değer katacağına, fayda sağlayacağına inanıyor, misafirperverliğiniz için can-ı gönülden teşekkür ediyorum.”


KENDİMİZİ EVİMİZDE HİSSEDİYORUZ
Programın ikinci günü, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Brüksel Ofisini ziyaret programı ile başladı. Burada TOBB Temsilcisi Haluk Nuray'la görüşen Heyet, kurum hakkında Nuray’a bilgi vererek gelecek dönem projeleri hakkında istişarede bulundu. Nuray'ı ziyaret programında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva "Burada kendimizi evimizde hissediyoruz. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin rekabet gücünün artmasını hedefliyor ve ekonomik gelişimlerine katkı sağlaması amacıyla uluslararası projelere büyük önem veriyoruz. Bu çerçevede sizleri de yanımızda görmekten büyük mutluluk duyuyoruz" sözlerini kaydetti.

SİZİNLE GURUR DUYUYORUZ
Nuray ise "Odalarımızın hem bizleri hem de ülkemizi temsilen yaptığı uluslararası çalışmalar bizlere gurur vermekte. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası da çalışmalarıyla bu gururu sonuna kadar hak ediyor. Sizlere destek vermeye her zaman hazır olduğumuzu belirtmek isterim" dedi. Ziyaret, Başkan Kozuva'nın Nuray'a Oda plaketini takdim etmesinin ardından sonra erdi.

FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPILDI
Çerkezköy TSO Heyeti 2. gün son olarak Avrupa Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdürlüğü IPA Takım Lideri Laura Zampetti ile bir araya geldi. Zampetti tarafından IPA 1 ve IPA 2 hakkında bilgi verilen toplantıda ayrıca Çerkezköy TSO VE Drama TSO heyetleri ile proje hakkında istişarelerde bulundu. Gerçekleştirilen Avrupa İş Diyaloğu Proje Ortak Toplantısı ve Çalışma Ziyareti programına Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, Başkan Yardımcıları Mustafa Seçkin ve Ayhan Arslan, Yönetim Kurulu Üyeleri Metin Taşdelen, Mehmet Çetin, Murat Seymen ve Murat Narçın, Meslek Komitesi Başkan ve Üyeleri Ayhan Duran, Kenan Aşer, Seçkin Tunç ve Erhan Deniz ile Genel Sekreter Hakan Gel katıldı. 

TÜRKİYE VE AB İLİŞKİLERİ KONUŞULDU
Brüksel Ziyaret Programının devamında Oda Heyeti, TÜSİAD Brüksel Temsilcisi Dilek Aydın ve TURKONFED Brüksel Temsilcisi Zeynep Sanıgök'le bir araya gelerek Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri hakkında istişarede bulundu. Son olarak Avrupa Komisyonu DG İç Pazar, Sanayi, Girişimcilik ve KOBİ'ler Müdürlüğünü ziyaret eden Oda Heyeti, Burada Avrupa İşletmeler Ağ ve KOBİ'lerin Uluslararasılaşması Birim Başkanı Giamoco Mattino ile görüşen Heyet, kurumlar hakkında istişarelerde bulundu. Program sonunda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Arslan Mattino' ya Oda plaketini takdim etti.

Bu yayın Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali katkısıyla hazırlanmıştır. Bu yayının içeriğinden yalnızca Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.

Çerkezköy AB Projesi