bize ulaşın
ENGLISH
ODA HABERLERİ
Çerkezköy TSO, Maliye Bakanı Ağbal’ın Tekirdağ’daki istişare toplantısına katıldı
6 Mart 2017

Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, Yönetim Kurulu Üyeleri Mesut Görgün, Metin Taşdelen, Sinan Sifil ile Meclis Üyesi Mehmet Danyeli Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın teşrifiyle gerçekleşen “Tekirdağ Sivil Toplum Örgütleri İstişare Toplantısı”na katıldı.  Tekirdağ Ticaret Borsasında gerçekleştirilen ve Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Metin Akgün ile Tekirdağ ili STK temsilcilerinin katıldığı toplantıda Maliye Bakanı Naci Ağbal Türkiye'nin önemli bir değişimin arifesinde olduğunu söyledi.

Tekirdağ Ticaret Borsasında iş adamları ve STK temsilcileri ile bir araya gelen Maliye Bakanı Naci Ağbal, yaptığı konuşmada Türkiye'nin önemli bir değişimin arifesinde olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanlığı sistemine dair yapılan anayasa değişikliğinin Türkiye'yi değiştirecek, dönüştürecek bir reform olduğunu söyleyen Ağbal, mevcut sistemin demokratik temsil bakımından yeterli olmadığını vurguladı.

Yeni sistemle hükümette iki başlılığın ortadan kalkacağını ifade eden Ağbal özetle şunları söyledi:

"Aslında cumhurbaşkanlığı yetkileriyle, başbakanlık yetkilerini birleştiriyoruz. Dolayısıyla bu sistemde artık milletin meselelerine doğrudan doğruya halktan yetki alan cumhurbaşkanı ve onun hükümeti belirleyecek. Bu da çok ciddi anlamda siyasi istikrara katkı sağlayacak."

Dünyanın içinde bulunduğu dönemi çok önemli tarihsel bir süreç olarak değerlendiren Ağbal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bazı önemli tarihler vardır. 1453 nasıl önemli bir tarihse, 1789 nasıl önemli bir tarihse, Berlin Duvarı'nın yıkılması ne kadar önemli bir tarihse, şunu bilelim ki, şu anda dünyada içinden geçtiğimiz dönem de ileriye dönük çok önemli bir kritik evre"

Ülkelerin oluşturduğu blokların yeniden yapılandığını ve güç dengelerinin yeniden şekillendiğini belirten Ağbal: "Bundan 20 yıl önce 'Avrupa Birliği genişleyecek' diye konuşulurken, bugün Avrupa Birliği diyor ki 'nefesim kalmadı, mümkünse daralayım'. Hatta biraz daha ileriye gidiyor, Avrupa Birliği neredeyse dağılacak. O noktalara geldik. Bugün Rusya, Çin, Brezilya, Hindistan, Türkiye gibi ülkeler, dünyada söz sahibi ülkeler haline geliyor. Güç dengeleri yeniden oluşuyor. Bizim bugün Suriye'de, Irak'ta, Ukrayna'da ve bölgemizde gördüğümüz birçok jeopolitik gerginliğin sıkıntının arkasında, aslında dünya düzeninde meydana gelmeye başlayan bu değişimlerdir."

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ülke olarak çok önemli meydan okumalarla karşı karşıya olunduğunu, Türkiye'nin önceki dönemlerden daha güçlü olması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bugün Türkiye üzerinde oynanmak istenen oyunlar, Türkiye'nin birliğine yönelik bu yapılanlara baktığınız zaman bütün bunların arkasında, güçlenen, büyüyen Türkiye'yi engelleme çabaları var. Böyle bir dönemde Türkiye'nin önceki dönemlerden çok daha güçlü olması lazım. Siyasi istikrarın çok daha kalıcı olması lazım. Hükümetin, devletin karar alacak noktalarda çok daha stratejik olarak güçlendirilmesi lazım."

Siyasi istikrarsızlıklar devam ederse, Türkiye'nin yenidünya düzeninde yer alamayacağını belirten Ağbal, konuşmasına şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, Türkiye'yi bu noktada bütün dış meydan okumalara karşı çok güçlü bir pozisyona getirecek. Bugün şaşkınlıkla izliyoruz. Bu Avrupa'ya ne oldu? Avrupa Türkiye'deki anayasa oylamasıyla niye bu kadar ilgilenir? Niye Türkiye Cumhuriyeti'nin bakanlarının Almanya'da, Hollanda'da, İsviçre'de kapalı mekânlarda vatandaşlarına bu anayasa değişikliğini anlatmasından niye rahatsızlık duyar? Niye bu kadar Türkiye'ye bir düşmanlık beslerler? Bütün bunların içerisinde, demin söylediğim global güç dengeleri var ve Türkiye'deki bu anayasa değişikliğinin bu güç dengeleri içerisine Türkiye'yi katacaklarını herkes görüyor. O açıdan mutlaka ve mutlaka bu küresel meydan okumalara karşı, bu değişikliği yapmamız gerekiyor."